Jak wykryć i usunąć usterki zawieszenia?

Jakubowski Ryszard
rozwiń więcej
Usterki w zawieszeniu kół, zwłaszcza kół przednich, w istotny i bardzo negatywny sposób wpływają na bezpieczeństwo jazdy, dlatego należy je usuwać tak szybko, jak to tylko jest możliwe. Fot. Fotolia
Usterki w zawieszeniu kół, zwłaszcza kół przednich, w istotny i bardzo negatywny sposób wpływają na bezpieczeństwo jazdy, dlatego należy je usuwać tak szybko, jak to tylko jest możliwe.

W produkowanych pół wieku temu pojazdach stosowano bardzo różne, często wymyślne i skomplikowane, układy zawieszenia mające zapewnić maksymalnie komfortową i bezpieczną jazdę. Wspólnym elementem prawie wszystkich były tuleje metalowo-gumowe, zwane popularnie silentblokami. One też najczęściej ulegały uszkodzeniom i awariom, a ich wymiana tylko z pozoru była czynnością prostą.

Zadaniem tulei metalowo-gumowych było takie połączenie z karoserią elementów zawieszenia współpracujących z kołem, czyli najczęściej wahaczy, aby podczas pracy jak najmniej hałasów i stuków było przenoszonych z koła i jego piasty na karoserię. Wypełniające tuleje gumy podlegały zarówno procesom starzeniowym, jak i uszkodzeniom mechanicznym i przez to wymagały okresowej wymiany. Aby sprawdzić, czy są one nadal w dobrym stanie, nie wystarczają same oględziny.

Zobacz także: Jak i kiedy wymieniać łożyska w prądnicach i alternatorach?

Należy w tym celu podnieść i oprzeć na solidnych podporach, np na kobyłkach, przód lub tył samochodu, a następnie, chwytając oburącz w pionie za koło, próbować je przechylać w płaszczyźnie pionowej. Wyczuwalne, a często także słyszalne stuki, świadczą o istnieniu luzów w zawieszeniu. W przypadku kół przednich mogą to być albo uszkodzone tuleje metalowo-gumowe wahaczy, albo wytarte sworznie zwrotnicy. W przypadku kolumn McPhersona luzy te mogą także być wynikiem ich zużycia lub uszkodzeń. Można to stwierdzić jedynie poprzez oględziny. Przydatna będzie pomoc drugiej osoby, która podczas przechylania koła będzie mogła obserwować wszystkie elementy zawieszenia i zauważyć, które z nich wykazują luzy.

Opisany sposób pozwala jedynie na stwierdzenie luzów w zawieszeniu i w łożyskowaniu kół. Aby stwierdzić, czy łożyska w kołach nie są nadmiernie zużyte, należy przechylać delikatnie i z wyczuciem koło w różnych płaszczyznach. Luzy łożysk będą wyczuwalne w każdej pozycji koła, luzy w elementach zawieszenia głównie podczas prób kołysania kołem przy pionowym układzie rąk. Dla upewnienia się, które elementy uległy usterce, konieczne będą dokładne oględziny wszystkich.

Zobacz także: Jak postąpić w razie awarii pompy paliwowej?

W podobny sposób bada się luzy w zawieszeniu kół tylnych. W zależności od rozwiązania konstrukcyjnego, są one zawieszone albo na niezależnych wahaczach, albo na wspólnej osi, która może być zamocowana jedynie do dwóch podłużnych resorów (np. w Fiacie 125p), a jej prawidłowe położenie zapewniają dwa drążki, podparte zwykle po stronie karoserii na tulejach metalowo-gumowych.

Moto
Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki
24 kwi 2024

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

pokaż więcej
Proszę czekać...