Jak wymieniać szczęki hamulcowe?

Jakubowski Ryszard
rozwiń więcej
Do zdjęcia bębnów hamulcowych są niezbędne dwa narzędzia: klucz do odkręcenia nakrętki mocującej bęben i ściągacz do bębnów, którym często może być zwykły, mocny ściągacz do łożysk Fot. Fotolia
Aby samodzielnie wymienić szczęki hamulcowe należy dysponować odpowiednim zestawem narządzi i podstawową wiedzą o działaniu hamulców bębnowych i urządzeń regulacyjnych, jakie się w nich znajdują.

Do zdjęcia bębnów hamulcowych są niezbędne dwa narzędzia: klucz do odkręcenia nakrętki mocującej bęben i ściągacz do bębnów, którym często może być zwykły, mocny ściągacz do łożysk. Nakrętkę luzuje się wstępnie przez zdjęciem koła, a nawet – przed podniesieniem samochodu podnośnikiem. Dzięki temu można tę czynność wykonać samodzielnie. Można także odkręcić ją, gdy koło jest uniesione i zahamowane, co wymaga silnego naciskania na pedał hamulca przez pomocnika.

Podczas ściągania bębna hamulcowego można napotkać na opór, pochodzący od szczęk hamulcowych, które zostały dociśnięte do znacznie zużytego bębna przez urządzenia regulacyjne. W długo używanych bębnach wskutek ścierania metalu przez szczęki wytwarza się zagłębienie o szerokości szczęk i głębokości co najmniej 1 mm. Gdy szczęki są w nie wciśnięte, a nie ma zewnętrznych regulatorów, pozwalających na ich zluzowanie, jedyną metodą jest cierpliwe ostukiwanie bębna gumowym lub drewnianym młotkiem. Wytworzone drgania będą bardzo wolno luzowały samoregulatory, aż w końcu będzie możliwe zdjęcie bębna. Taki bęben wymaga przetoczenia, aby zlikwidować istniejące progi, zagłębienia i ewentualną owalizację.

Zobacz też: Jak samodzielnie sprawdzać hamulce?

Aby wyjąć zużyte szczęki hamulcowe należy ostrożnie, aby nie zgubić sprężynek, odpiąć te elementy, które utrzymują je przy tarczy hamulca we właściwym położeniu. Często są to elementy samoregulatorów. Po ich odpięciu należy je oczyścić i schować w osobnym pudełku, aby nie zginęły. Szczęki hamulcowe są ze sobą złączone przy pomocy silnych sprężyn. Nie trzeba ich zdejmować, aby zdjąć szczęki. Wystarczy pociągnąć za obie do siebie, aby po przekroczeniu pewnego położenia było możliwe łatwe zdjęcie sprężyn. Należy jedyni dbać, aby przy okazji nie wypchnąć tłoczków z cylinderka hamulcowego.

Przed założeniem nowych szczęk należy wcisnąć jak najgłębiej oba tłoczki hamulcowe. Wymaga to pewnej siły oraz uwagi, aby nie uszkodzić wnętrza cylinderka hamulcowego. Najlepiej użyć odpowiedniej wielkości klocków z turbaksu (rezoteksu) lub podobnego materiału, które dadzą się swobodnie, ale bez większych luzów wsunąć do wnętrza cylinderka po wyjęciu z nich gumek ochronnych. W niektórych rozwiązaniach konstrukcyjnych tłoczki są na tyle długie, że wystają z cylinderków i nie są potrzebne specjalne popychacze.

Zobacz też: Jak oszczędzać hamulce?

Pomocnym narzędziem może być niewielki ścisk stolarski, którym ściska się tłoczki albo przez wspomniane popychacze turbaksowe, albo bezpośrednio. Po założeniu nowych szczęk należy założyć na nie elementy, utrzymujące je przy tarczy. Założenie i naciągnięcie sprężyn ściągających szczęki wymaga umiejętności i pewnej wprawy. Można pomóc sobie wydłużonymi płaskoszczypami albo podobnym narzędziem, ale najlepiej założyć sprężyny przed włożeniem szczęk w ich uchwyty i do cylinderków, a następnie, ustawić szczęki we właściwym położeniu i zapiąć urządzenia mocujące je we właściwym położeniu. Pomoc drugiej osoby może być przy tym konieczna. Na koniec założyć bęben hamulcowy i mocno dokręcić jego nakrętkę.

Nie naciskać na pedał hamulca ani nie zaciągać hamulca ręcznego przed założeniem bębnów hamulcowych

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...