Dokumenty potrzebne przy zakupie auta zabytkowego

Jakubowski Ryszard
rozwiń więcej
Kupno starego auta nie jest proste; Fot. Fotolia
Kupno oldtimera bezpośrednio od jego dotychczasowego właściciela nie jest rzeczą prostą i łatwą, choć czasem można odnieść takie wrażenie. Ważny jest zarówno stan techniczny samochodu zabytkowego jaki i jego status formalno-prawny.

Przed przystąpieniem do oględzin przyszłego nabytku i negocjacji cenowych należy najpierw uważnie przyjrzeć się dokumentom, jakie do niego są dołączone. A więc trzeba obejrzeć bardzo dokładnie dowód rejestracyjny i tzw. książkę pojazdu, czyli kartę pojazdu, jeżeli taka jest do niego dołączona. Starsze pojazdy, zarejestrowane w Polsce przed lipcem 1999 roku nie miały takich kart.

Karta pojazdu jest spisaną urzędowo jego historią, zwłaszcza dotyczącą poprzednich właścicieli. Nieuczciwi sprzedawcy, aby ukryć, że autem jeździł jakiś młody szaleniec, często na kilka miesięcy przed planowaną transakcją fikcyjnie sprzedają je starszym, spokojnym ludziom, którzy następnie „gubią” starą kartę i urząd w wystawionym duplikacie wpisuje najczęściej ich jako jedynych dotychczasowych posiadaczy samochodu. Takich informacji nie ma w książce serwisowej, zresztą nie każdy pojazd ją ma, ponieważ nie jest ona obowiązkowa. Można ją także bardzo łatwo podrobić lub nie udostępniać warsztatowi naprawiającemu poważniejsze usterki auta. Kupno pojazdu bez oryginalnej karty niesie ze sobą bardzo duże ryzyko, więc lepiej się od takiej transakcji powstrzymać.

Zobacz też: Jak zarejestrować używane auto kupione za granicą?

Przed kupnem należy bardzo uważnie sprawdzić, czy numer VIN samochodu jest tym samym, który figuruje w jego dowodzie rejestracyjnym i w karcie pojazdu. W starszych autach można znaleźć wiele różnych numerów, wybitych zarówno na tabliczce znamionowej jak i na jednym z trwalszych elementów karoserii, na korpusie silnika i czasem także na obudowie skrzyni biegów oraz – tylnego mostu. Jednym z nich jest numer VIN figurujący w dowodzie rejestracyjnym.

Historię samochodu można poznać częściowo także na podstawie dokumentów, dotyczących jego ubezpieczenia. Uczciwy sprzedający zwykle ma je wszystkie i chętnie je udostępni kupującemu, aby dowieść swojej uczciwości.

W przypadku kupna pojazdu od właściciela, który „nie zdążył” przerejestrować go na swoje nazwisko, trzeba zażądać od niego wydania oryginalnego egzemplarza umowy, ma podstawie której stał się jego posiadaczem. Konieczne będzie także sporządzenie przez niego, najlepiej bezpośrednio we właściwym urzędzie rejestrującym pojazd, stosownego oświadczenia, zawierającego informację, że jest on świadomy odpowiedzialności karnej za składanie oświadczeń niezgodnych z prawdą lub zatajanie prawdy. Urzędy mają specjalne druki takich oświadczeń. Kupno samochodu od „poprzedniego właściciela” na podstawie umowy, podpisanej przez niego in blanco nie powinno w ogóle być brane pod uwagę.

Zobacz też: Jak zbadać we własnym zakresie stan techniczny kupowanego pojazdu?

Odpowiednie przepisy regulują sprawę dokumentów pojazdów, zakupionych poza granicami Polski lub sprowadzonych spoza terytorium Unii Europejskiej.

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...