Stowarzyszenia użytkowników pojazdów zabytkowych

Jakubowski Ryszard
rozwiń więcej
Od wielu lat miłośnicy pojazdów zabytkowych jednoczą się w różnych klubach, grupach i stowarzyszeniach. Fot. Fotolia
Od wielu lat miłośnicy pojazdów zabytkowych jednoczą się w lokalnych, ogólnokrajowych, a nawet ogólnoświatowych organizacjach dla wymiany doświadczeń, ale także w celach stricte towarzyskich.

W Polsce działa wiele formalnych i nieformalnych stowarzyszeń fanów ruchomych zabytków, są także liczne portale społecznościowe poświęcone bądź danej marce, a nawet – jednemu typowi, bądź też o charakterze ogólniejszym, skupiające fanów pojazdów niemieckich, amerykańskich, demobilowych itp. Takich organizacji jest w Polsce kilkaset, a w Europie – kilkanaście tysięcy, więc z odszukaniem właściwej nie powinno być najmniejszego problemu.

Aby do nich dotrzeć wystarczy skorzystać z możliwości, jakie dają wyszukiwarki internetowe. Można także skorzystać z pomocy Polskiego Związku Motorowego, na którego stronie http://www.pzm.pl/pojazdy-zabytkowe znajduje się wiele cennych informacji i danych kontaktowych ogólnopolskich i lokalnych organizacji zrzeszających miłośników.

Zobacz też: Co to jest pojazd zabytkowy?

Miłośnicy pojazdów zabytkowych organizują przeróżne rajdy, zloty, spotkania, a nawet reanimują popularne niegdyś, a dziś już zapomniane wielkie rajdy samochodowe, w których mogą brać udział wyłącznie pojazdy z minionej epoki. W ten sposób przywrócono do życia bardzo niegdyś popularny Rajd Monte Carlo, w którym startowali najwybitniejsi mistrzowie kierownicy lat pięćdziesiątych, sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego wieku.

Starty w tym rajdzie przyniosły sławę takim polskim kierowcom ja Sobiesław Zasada, Andrzej Jaroszewicz i zapomniany już dziś Marek Varisella, który dojechał do Monte Carlo poczciwą, choć odpowiednio przygotowaną „Syreną”, kwalifikując się do tzw. parkingu zamkniętego, czyli do ścisłej czołówki startujących wówczas zawodników.

W krajach na zachód od Odry i Nysy są bardzo często organizowane zloty pojazdów zabytkowych, często połączone ze zlotami pojazdów starych, ale tuningowanych, których wygląd daleki jest od oryginału. W takich zlotach bierze udział po kilka do kilkunastu tysięcy kierowców i o wiele więcej kibiców. 

Zobacz też: Jakie są ograniczenia w eksploatacji pojazdów zabytkowych?

Od wielu lat takie zloty odbywają się, choć na znacznie mniejszą skalę, także w Polsce, między innymi w Poznaniu, Mińsku, Zabełkowie, Pawłowicach, Rzeszowie, Łomży, Siedlcach i w wielu innych miejscach. Wiele z tych zlotów ma charakter międzynarodowy. Podczas nich są często organizowane zawody sprawnościowe, wyścigi, konkursy na najlepiej utrzymany zabytek lub najlepiej stuningowane auto itd.

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...