Jak wyregulować gaźnik i ustawić wyprzedzenie zapłonu bez szczegółowych instrukcji serwisowych?

Jakubowski Ryszard
rozwiń więcej
Regulacja gaźnika i prawidłowy kąt wyprzedzenia zapłonu mają ogromny wpływ na rozruch silnika. Fot. Fotolia
Regulacja gaźnika i prawidłowy kąt wyprzedzenia zapłonu mają ogromny wpływ na rozruch silnika, jego pracę i zużycie paliwa. Trzeba poświęcić im sporo uwagi.

Aby regulacje były przeprowadzone precyzyjnie, konieczna jest elementarna wiedza na ich temat, a także znajomość wielkości ustawianych parametrów. Te natomiast znaleźć można w instrukcjach serwisowych oraz publikacjach z dziedziny motoryzacji, zawierających szczegółowe dane danego modelu pojazdu. Bez tych danych precyzyjne wykonanie regulacji jest w praktyce niemożliwe. 

Zobacz też: Jak zweryfikować prawdziwość wskazań czujnika ciśnienia oleju i czujnika temperatury?

Gdy jednak nie można odnaleźć niezbędnych danych regulacyjnych, można spróbować wykorzystać ogólne informacje, które zazwyczaj pozwalają choć częściowo wyregulować gaźnik i zapłon, aby było możliwe uruchomienie silnika i po różnych objawach rozpoznanie odchyłek od poprawnych ustawień.

W przypadku regulacji zapłonu klasycznego, z przerywaczem, można w ciemno przyjąć, że maksymalne rozchylenie stryków przerywacza musi wynosić 0,4 do 0,45 mm, a tylko w nielicznych przypadkach 0,5 mm. Zbyt duże prowadzi do osłabienia iskry i trudności w pracy silnika na wolnych obrotach, przy zbyt małym może wystąpić trudność ze zmieszczeniem się w konstrukcyjnym zakresie regulacji kąta wyprzedzenia zapłonu, czyli mimo maksymalnego wyprzedzenia zapłon będzie zbyt późny.

Kąt wyprzedzenia zapłonu, który można łatwo przeliczyć na odległość tłoka od GPZ, czyli górnego położenia zwrotnego, można prawie zawsze przyjąć na około 15 stopni przy maksymalnych obrotach silnika. Zwykle na kole pasowym lub zamachowym silnika znajduje się specjalny znacznik (marker), zaś na korpusie silnika odnośnik w postaci trwałego oznaczenia, które po oświetleniu przez lampę stroboskopową ustawioną na 0 stopni powinny znaleźć się na wprost siebie przy prędkości obrotowej silnika zbliżonej do 3000/min.

Odległość między elektrodami świecy zapłonowej można w przypadku zapłonu bateryjnego, czyli stosowanego w niemal wszystkich znanych samochodach, wynosi od 0,6 do 0,9 mm. Zbyt mała może powodować przerwy w pracy danego cylindra w chwilach, gdy pomiędzy elektrody dostanie się jakieś zanieczyszczenie i nie zostanie spomiędzy nich usunięte. Zbyt duża może prowadzić do tak zwanego wypadania zapłonów w sytuacji gdy na zanieczyszczonych stykach przerywacza nastąpi kilkuwoltowy spadek napięcia.

Zobacz też: Jakie paliwo stosować w pojazdach zabytkowych?

Regulacja gaźnika bez wiedzy o dopuszczalnym maksymalnym i minimalnym poziomie paliwa w komorze pływakowej sprowadza się do wstępnego wykręcenia iglicy regulacji wolnych obrotów o około dwa do trzech obrotów po jej wcześniejszym wkręceniu do oporu, a następnie, po nagrzaniu silnika do co najmniej 60 stopni, takie jej wkręcanie i wykręcanie, aby uzyskać najbardziej równomierną pracę silnika przy mniej więcej 1000 obrotów.

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...