Półroczne opóźnienie z oddaniem odcinka autostrady A2

fot. Newspress (autostrada)
Powodem opóźnień są problemy techniczne, które mogą uniemożliwić terminowe oddanie 20-sto kilometrowego odcinka autostrady A2 do użytku kierowców. W zamian drogowcy proponują inne rozwiązanie, jak twierdzą będzie ono lepsze od dotychczasowej drogi krajowej.

Problem z wytyczeniem środkowego odcinka autostrady A2 o długości 20 kilometrów między Łagowem i Torzymiem, może wpłynąć na termin oddania drogi. Koncesjonariusz drogi, spółka Autostrada Wielkopolska II, pierwotnie zakładała, że budowa zostanie ukończona w listopadzie 2011 roku.
Najprawdopodobniej w listopadzie do dyspozycji kierowców oddany zostanie tylko jeden pas jezdni w obu kierunkach. Przyczyną takiego rozwiązania są problemy techniczne, które uniemożliwiają eksploatacje całości.

Zobacz również: Budowa kolejnego odcinka S3 rozpoczęta

Jak tłumaczył prezes AWSA II, Andrzej Patalas, wykonawca będzie potrzebował kilku miesięcy na utwardzenie podłoża odcinka, gdyż znajdują się na nim duże ilości tzw. gruntów słabonośnych (nawet na głębokości powyżej 30m). Prac budowlanych nie można kontynuować, dopóki nasyp nie przestanie osiadać.

Jeżeli nawierzchnia autostrady nie zostanie wybetonowana przed wrześniem, kierowcy będą mogli z niej korzystać dopiero na wiosnę. Termin zostanie wydłużony z obawy przed zniszczeniem nowej powierzchni środkami chemicznymi używanymi zimą, a tym samym wykonawca straciłby gwarancję.

Koncesjonariusz nie może dopuścić do opóźnienia, gdyż zgodnie z umową koncesyjną najpóźniej do 20 maja 2012 roku, cały fragment autostrady z Nowego Tomyśla do Świecia musi zostać oddany. Zaś w listopadzie 2011 roku musi być zapewniona przejezdność drogi.

Inwestor i Ministerstwo Infrastruktury, jak dotąd nie mówili nic o zamkniętym odcinku A2. Zdawali sobie jednak sprawę, że w listopadzie nie będą jeszcze gotowe stacje benzynowe, restauracje czy toalety, a także bramki do pobierania opłat, które zostaną uruchomione w maju.

Problem z A2 zszedł na dalszy plan, gdyż jak twierdzi GDDKiA w 2011 roku drogowcy planują oddać w sumie 355 km autostrad. Rząd czuwa by nie doszło do opóźnień, a planowane inwestycje (m.in. obwodnica Rzeszowska, Wrocławia, trzy śląskie fragmenty autostrady A1 oraz trasa z Grudziądza do Torunia) zostały ukończone w terminie. Na listopad i grudzień zaplanowano oddanie aż sześciu z dziesięciu odcinków. Żeby wszystko poszło zgodnie z planem wykonawcy będą kontynuować pracę możliwą do prowadzenia również zimą.

Zobacz również: Opłaty na A4 mogą spowodować zakorkowanie Opola

W sierpniu 2008 roku Ministerstwo Infrastruktury przyznało koncesję na budowę 106-cio kilometrowego odcinka A2 Autostradzie Wielkopolskiej II. Strabag AG i Kulczyk Holding są głównymi udziałowcami tej spółki. Z ramienia rządu za powstanie tej drogi odpowiedzialna jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.
Od maja 2012 r. opłaty pobierane od kierowców, za korzystanie z autostrady trafią do Krajowego Funduszu Drogowego. Wynagrodzenie ( dla AWSA) za udostępnienie drogi nie będzie zależne od natężenia ruchu.
Jest to największy projekt w Polsce, dotyczący budowy i eksploatacji autostrady A2, w systemie partnerstwa publiczno-prywatnego.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Moto
Polacy wciąż kupują więcej nowych aut niż przed rokiem. Jaki napęd silników góruje w transakcjach
17 paź 2024

Dane rejestracji nowych samochodów we wrześniu potwierdzają, że rynek ewidentnie przyspieszył. To już kolejny miesiąc ze wzrostem rejestracji rok do roku. Najpopularniejsza niezmiennie jest Toyota, której sprzedaż względem zeszłego roku jednak nieco spadła.

Nowy fotoradar w województwie śląskim już działa! Ograniczenie do 50 km/h
17 paź 2024

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru w województwie śląskim. Dozwolona prędkość wynosi 50 km/h. Dokładną lokalizację urządzeń rejestrujących działających w systemie CANARD można znaleźć na stronie Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym.

Rower elektryczny: ledwie zadebiutował już jest przestarzały, a jego miejsce zajmie rower wodorowy - dlaczego
17 paź 2024

Rower elektryczny nie jest aż tak ekologicznym rozwiązaniem, jak mogłoby się wydawać. Produkcja i utylizacja baterii litowych generuje kolejne wyzwania środowiskowe, które wciąż czekają na rozwiązanie.

Nowy odcinkowy pomiar prędkości już działa! Ograniczenie do 50 km/h. Długość odcinka to prawie 1,4 km
17 paź 2024

Nowy odcinkowy pomiar prędkości już działa! Ograniczenie do 50 km/h. Długość odcinka to prawie 1,4 km. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego odcinkowego pomiaru prędkości w województwie pomorskim.

Opłaty za badania z psychologii transportu zostaną podwyższone? RPO interweniuje u MI
17 paź 2024

Opłaty za badania z psychologii transportu zostaną podwyższone? Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje u Ministra Infrastruktury. Opłata za badanie psychologiczne w zakresie psychologii transportu wynosi 150 zł.

Akademia Puchatka – pierwszoklasista bezpieczny na drodze, ale i w Internecie
17 paź 2024

Nowy rok szkolny to początek nauki o bezpieczeństwie najmłodszych. Ruszyły zapisy do XVI edycji programu „Akademia Bezpiecznego Puchatka”, którego Patronem jest policja. W tym roku dzieci poznają zasady bezpieczeństwa aż w sześciu obszarach.

Ci kierowcy przesiadają się z elektryków z powrotem do aut spalinowych. Zakup elektryka? Tylko pod przymusem
16 paź 2024

Niemieccy kierowcy samochodów elektrycznych przy zakupie kolejnego pojazdu coraz częściej decydują się na auta z silnikiem spalinowym. Co więcej, wielu mówi, że zdecydowałoby się na samochód elektryczny tylko pod przymusem. 

System CANARD: 53 systemy odcinkowego pomiaru prędkości, 450 fotoradarów, 44 systemy RedLight działające na skrzyżowaniach i 4 na przejazdach kolejowo-drogowych
16 paź 2024

System CANARD: 53 systemy odcinkowego pomiaru prędkości, 450 fotoradarów, 44 systemy RedLight działające na skrzyżowaniach i 4 na przejazdach kolejowo-drogowych. Urządzeń do automatycznej rejestracji wykroczeń drogowych będzie jeszcze więcej.

Planujesz kupno nowego auta? Spiesz się, bo będzie problem: najpierw pojazdów zacznie brakować, potem mocno podrożeją
16 paź 2024

W styczniu 2025 r. wchodzą w życie wytyczne dyrektywy CAFE (Clean Air For Europe), która nakłada na producentów samochodów wyśrubowane normy emisji CO2. Nowe limity wpłyną na branżę motoryzacyjną – producenci prawdopodobnie zareagują podniesieniem cen aut spalinowych i zachętami do zakupu pojazdów nisko- i zeroemisyjnych.

 

Poseł PiS: Na przejściu dla pieszych podnieś rękę. Interpelacja poselska
15 paź 2024

Poseł PiS: Na przejściu dla pieszych podnieś rękę. Interpelacja poselska. Nowe zasady na przejściach dla pieszych? Nie, to jedna z propozycji posła PiS Artura Szałabawki mająca na celu zwiększenie bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych.

pokaż więcej
Proszę czekać...