Jak używać kierunkowskazów?

Kierunkowskaz./ Fot. Fotolia
Wydawać by się mogło, że nie ma czegoś prostszego niż używanie kierunkowskazów w aucie. Okazuje się jednak, że ogromna część kierowców nie potrafi prawidłowo z nich korzystać! W jaki zatem sposób należy obsługiwać kierunkowskazy?

Według „Europejskiego barometru odpowiedzialnej jazdy 2015”, aż 44% polskich kierowców zapomina włączyć kierunkowskaz przed wyprzedzaniem lub skrętem. Tymczasem to niezbędny element bezpiecznej jazdy, dzięki któremu informujemy innych uczestników ruchu o zamierzonych manewrach. Zapominanie o włączeniu kierunkowskazu bądź jego celowe nieużywanie może doprowadzić do kolizji. Policja ma prawo ukarać takiego kierowcę mandatem w wysokości 200 złotych.

Sygnalizuje skręt wcześnie

- Kierunkowskazów używamy zawsze wtedy, kiedy chcemy zasygnalizować innym uczestnikom ruchu wykonywany manewr, przede wszystkim zmianę pasa ruchu, wyprzedzanie czy omijanie. Każdy manewr powinien być przez kierowcę przewidziany i zaplanowany, wówczas ma wystarczająco dużo czasu, aby zasygnalizować go innym – powiedział Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault. W lecie, kiedy na ulice wyjeżdża dużo więcej rowerzystów, kierowcy powinni zwrócić szczególną uwagę, aby sygnalizować innym uczestnikom ruchu zamiar ominięcia cyklisty znajdującego się na tym samym pasie ruchu. Używanie w takich sytuacjach kierunkowskazów pozwoli zwiększyć bezpieczeństwo na drodze i uniknąć kolizji.

Kierunkowskaz to sygnał dla innych kierowców

Kierunkowskazów należy używać także wtedy, gdy znajdujemy się na pasie dla skręcających czy kiedy w pobliżu nie widzimy innych samochodów. Sygnalizowanie działań może także uchronić przed kolizją w przypadku, gdy inne auto znajduje się w tzw. martwym polu, czyli jest niewidoczne. – Włączając kierunkowskaz, mamy pewność, że nawet jeśli nie zauważymy w lusterku zbliżającego się pojazdu, to informujemy kierowcę o naszym zamiarze, dzięki czemu zdąży odpowiednio zareagować – zwolni, użyje sygnału dźwiękowego, by nas ostrzec i zaznaczyć swoją obecność – mówią trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Prawidłowy moment uruchomienia kierunkowskazu

Manewr należy zasygnalizować w odpowiednim momencie. Gdy włączymy kierunkowskaz zbyt wcześnie, możemy zmylić i wprowadzić w błąd innych użytkowników ruchu. Jeśli natomiast zasygnalizujemy manewr zbyt późno, to nie zostawimy kierowcom czasu na dostosowanie jazdy do tego, co dzieje się na drodze. Obie sytuacje są równie niebezpieczne. Odpowiednie używanie kierunkowskazów poprawia płynność ruchu i bezpieczeństwo, a także pozwala uniknąć zatorów i nieporozumień na drodze.

Źródło: materiały prasowe Renault

Moto
Polacy wciąż kupują więcej nowych aut niż przed rokiem. Jaki napęd silników góruje w transakcjach
17 paź 2024

Dane rejestracji nowych samochodów we wrześniu potwierdzają, że rynek ewidentnie przyspieszył. To już kolejny miesiąc ze wzrostem rejestracji rok do roku. Najpopularniejsza niezmiennie jest Toyota, której sprzedaż względem zeszłego roku jednak nieco spadła.

Nowy fotoradar w województwie śląskim już działa! Ograniczenie do 50 km/h
17 paź 2024

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru w województwie śląskim. Dozwolona prędkość wynosi 50 km/h. Dokładną lokalizację urządzeń rejestrujących działających w systemie CANARD można znaleźć na stronie Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym.

Rower elektryczny: ledwie zadebiutował już jest przestarzały, a jego miejsce zajmie rower wodorowy - dlaczego
17 paź 2024

Rower elektryczny nie jest aż tak ekologicznym rozwiązaniem, jak mogłoby się wydawać. Produkcja i utylizacja baterii litowych generuje kolejne wyzwania środowiskowe, które wciąż czekają na rozwiązanie.

Nowy odcinkowy pomiar prędkości już działa! Ograniczenie do 50 km/h. Długość odcinka to prawie 1,4 km
17 paź 2024

Nowy odcinkowy pomiar prędkości już działa! Ograniczenie do 50 km/h. Długość odcinka to prawie 1,4 km. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego odcinkowego pomiaru prędkości w województwie pomorskim.

Opłaty za badania z psychologii transportu zostaną podwyższone? RPO interweniuje u MI
17 paź 2024

Opłaty za badania z psychologii transportu zostaną podwyższone? Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje u Ministra Infrastruktury. Opłata za badanie psychologiczne w zakresie psychologii transportu wynosi 150 zł.

Akademia Puchatka – pierwszoklasista bezpieczny na drodze, ale i w Internecie
17 paź 2024

Nowy rok szkolny to początek nauki o bezpieczeństwie najmłodszych. Ruszyły zapisy do XVI edycji programu „Akademia Bezpiecznego Puchatka”, którego Patronem jest policja. W tym roku dzieci poznają zasady bezpieczeństwa aż w sześciu obszarach.

Ci kierowcy przesiadają się z elektryków z powrotem do aut spalinowych. Zakup elektryka? Tylko pod przymusem
16 paź 2024

Niemieccy kierowcy samochodów elektrycznych przy zakupie kolejnego pojazdu coraz częściej decydują się na auta z silnikiem spalinowym. Co więcej, wielu mówi, że zdecydowałoby się na samochód elektryczny tylko pod przymusem. 

System CANARD: 53 systemy odcinkowego pomiaru prędkości, 450 fotoradarów, 44 systemy RedLight działające na skrzyżowaniach i 4 na przejazdach kolejowo-drogowych
16 paź 2024

System CANARD: 53 systemy odcinkowego pomiaru prędkości, 450 fotoradarów, 44 systemy RedLight działające na skrzyżowaniach i 4 na przejazdach kolejowo-drogowych. Urządzeń do automatycznej rejestracji wykroczeń drogowych będzie jeszcze więcej.

Planujesz kupno nowego auta? Spiesz się, bo będzie problem: najpierw pojazdów zacznie brakować, potem mocno podrożeją
16 paź 2024

W styczniu 2025 r. wchodzą w życie wytyczne dyrektywy CAFE (Clean Air For Europe), która nakłada na producentów samochodów wyśrubowane normy emisji CO2. Nowe limity wpłyną na branżę motoryzacyjną – producenci prawdopodobnie zareagują podniesieniem cen aut spalinowych i zachętami do zakupu pojazdów nisko- i zeroemisyjnych.

 

Poseł PiS: Na przejściu dla pieszych podnieś rękę. Interpelacja poselska
15 paź 2024

Poseł PiS: Na przejściu dla pieszych podnieś rękę. Interpelacja poselska. Nowe zasady na przejściach dla pieszych? Nie, to jedna z propozycji posła PiS Artura Szałabawki mająca na celu zwiększenie bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych.

pokaż więcej
Proszę czekać...