Skrzyżowanie równorzędne: co musisz o nim wiedzieć?

Kuba Brzeziński
rozwiń więcej
Skrzyżowanie równorzędne: co musisz o nim wiedzieć?
Skrzyżowanie równorzędne: jak przebiega na nim pierwszeństwo, gdzie można je spotkać i jaki znak je wyznacza? To pytania, na które odpowiemy dziś.

Skrzyżowanie równorzędne: co to jest?

Skrzyżowanie równorzędne to takie, na którym nie ma z góry ustalonego pierwszeństwa przejazdu. To nie zostało określone ani na podstawie sygnalizacji świetlnej, ani znaków poziomych czy pionowych.

Skrzyżowanie równorzędne: jak rozpoznać?

Tak naprawdę są dwie metody na rozpoznanie skrzyżowania równorzędnego. Pierwszą jest obecność znaku drogowego. O połączeniu dróg o takim samym znaczeniu informuje tablica A-5 - ma kształt trójkąta z czerwoną obwódką i pomarańczowym tłem, zawiera znak X. Po drugie informacją mówiącą o skrzyżowaniu równorzędnym często jest... brak znaków wyznaczających pierwszeństwo przejazdu.

Warto pamiętać o tym, że skrzyżowaniem równorzędnym nie będzie np. połączenie drogi asfaltowej z ziemną. W takim przypadku osoba wyjeżdżająca z drogi ziemnej dopiero włącza się do ruchu!

A więc kto ma pierwszeństwo na skrzyżowaniu równorzędnym?

Pierwszeństwo na skrzyżowaniu równorzędnym przepisy określają dość precyzyjnie. Prowadzących obowiązuje pewna hierarchia. W jej głos bezwzględnie jako pierwsze jadą pojazdy uprzywilejowane. Następnie pierwszeństwo mają pojazdy szynowe i dopiero pozostali użytkownicy ruchu.

Pierwszeństwo na skrzyżowaniu równorzędnym: kolejne zasady

Na tym jednak zasady ruchu na skrzyżowaniu równorzędnym nie wyczerpują się. Bo co w sytuacji, w której spotykają się na nim np. dwa samochody osobowe? Jako pierwszy połączenie dróg pokonuje ten pojazd, który nadjeżdża z prawej strony - stosuje się tzw. zasadę prawej ręki. Znaczenia w tym punkcie nie ma chociażby kształt skrzyżowania - może to być skrzyżowanie T. Co gdy auta jadą w przeciwnym kierunku tą samą drogą? Najpierw skrzyżowanie równorzędne pokonują te, która jadą prosto. Dopiero przejechać mogą te, które skręcają w lewo.

Oczywiście może się zdarzyć, że do skrzyżowania równorzędnego zbliżą się pojazdy z czterech stron. Co wtedy? Zasada prawej ręki zacznie działać, ale dopiero w sytuacji, w której których z pojazdu postanowi wjechać na skrzyżowanie jako pierwszy.

Art. 25 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym: Kierujący pojazdem, zbliżając się do skrzyżowania, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony, a jeżeli skręca w lewo – także jadącemu z kierunku przeciwnego na wprost lub skręcającemu w prawo.

Moto
Polacy wciąż kupują więcej nowych aut niż przed rokiem. Jaki napęd silników góruje w transakcjach
17 paź 2024

Dane rejestracji nowych samochodów we wrześniu potwierdzają, że rynek ewidentnie przyspieszył. To już kolejny miesiąc ze wzrostem rejestracji rok do roku. Najpopularniejsza niezmiennie jest Toyota, której sprzedaż względem zeszłego roku jednak nieco spadła.

Nowy fotoradar w województwie śląskim już działa! Ograniczenie do 50 km/h
17 paź 2024

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru w województwie śląskim. Dozwolona prędkość wynosi 50 km/h. Dokładną lokalizację urządzeń rejestrujących działających w systemie CANARD można znaleźć na stronie Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym.

Rower elektryczny: ledwie zadebiutował już jest przestarzały, a jego miejsce zajmie rower wodorowy - dlaczego
17 paź 2024

Rower elektryczny nie jest aż tak ekologicznym rozwiązaniem, jak mogłoby się wydawać. Produkcja i utylizacja baterii litowych generuje kolejne wyzwania środowiskowe, które wciąż czekają na rozwiązanie.

Nowy odcinkowy pomiar prędkości już działa! Ograniczenie do 50 km/h. Długość odcinka to prawie 1,4 km
17 paź 2024

Nowy odcinkowy pomiar prędkości już działa! Ograniczenie do 50 km/h. Długość odcinka to prawie 1,4 km. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego odcinkowego pomiaru prędkości w województwie pomorskim.

Opłaty za badania z psychologii transportu zostaną podwyższone? RPO interweniuje u MI
17 paź 2024

Opłaty za badania z psychologii transportu zostaną podwyższone? Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje u Ministra Infrastruktury. Opłata za badanie psychologiczne w zakresie psychologii transportu wynosi 150 zł.

Akademia Puchatka – pierwszoklasista bezpieczny na drodze, ale i w Internecie
17 paź 2024

Nowy rok szkolny to początek nauki o bezpieczeństwie najmłodszych. Ruszyły zapisy do XVI edycji programu „Akademia Bezpiecznego Puchatka”, którego Patronem jest policja. W tym roku dzieci poznają zasady bezpieczeństwa aż w sześciu obszarach.

Ci kierowcy przesiadają się z elektryków z powrotem do aut spalinowych. Zakup elektryka? Tylko pod przymusem
16 paź 2024

Niemieccy kierowcy samochodów elektrycznych przy zakupie kolejnego pojazdu coraz częściej decydują się na auta z silnikiem spalinowym. Co więcej, wielu mówi, że zdecydowałoby się na samochód elektryczny tylko pod przymusem. 

System CANARD: 53 systemy odcinkowego pomiaru prędkości, 450 fotoradarów, 44 systemy RedLight działające na skrzyżowaniach i 4 na przejazdach kolejowo-drogowych
16 paź 2024

System CANARD: 53 systemy odcinkowego pomiaru prędkości, 450 fotoradarów, 44 systemy RedLight działające na skrzyżowaniach i 4 na przejazdach kolejowo-drogowych. Urządzeń do automatycznej rejestracji wykroczeń drogowych będzie jeszcze więcej.

Planujesz kupno nowego auta? Spiesz się, bo będzie problem: najpierw pojazdów zacznie brakować, potem mocno podrożeją
16 paź 2024

W styczniu 2025 r. wchodzą w życie wytyczne dyrektywy CAFE (Clean Air For Europe), która nakłada na producentów samochodów wyśrubowane normy emisji CO2. Nowe limity wpłyną na branżę motoryzacyjną – producenci prawdopodobnie zareagują podniesieniem cen aut spalinowych i zachętami do zakupu pojazdów nisko- i zeroemisyjnych.

 

Poseł PiS: Na przejściu dla pieszych podnieś rękę. Interpelacja poselska
15 paź 2024

Poseł PiS: Na przejściu dla pieszych podnieś rękę. Interpelacja poselska. Nowe zasady na przejściach dla pieszych? Nie, to jedna z propozycji posła PiS Artura Szałabawki mająca na celu zwiększenie bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych.

pokaż więcej
Proszę czekać...