Jak zdejmować i zakładać pierścienie osadcze (Segera)?

Jakubowski Ryszard
rozwiń więcej
Jak zdejmować i zakładać pierścienie osadcze (Segera)? fot. moto.wieszjak.pl
Pierścienie osadcze sprężynujące, zwane także pierścieniami Segera lub segeringami służą do zabezpieczanie przed osiowym przesuwaniem się różnych sworzni, łożysk i podobnych do nich części maszyn. Oto jak zdejmować i zakładać pierścienie osadcze.

W samochodach pierścienie osadcze/Segera stosuje się, między innymi, do zabezpieczania przed wysunięciem się sworzni tłokowych, sworzni w przegubach napędowych i wielu innych elementów, także bardzo małych.

Zobacz również: Czym różnią się silniki OHC od OHV i SOHC od DOHC?

Pierścienie osadcze Segera dzielą się na wewnętrzne i zewnętrzne. Tkwią w specjalnych kanalikach dopasowanych do ich grubości i często bardzo trudno je z nich usunąć przy pomocy zwykłych narzędzi. Próby zwykle kończą się albo złamaniem pierścienia, albo jego zgubieniem („wystrzeleniem”), albo uszkodzeniem kanalika, w którym on tkwi. Tymczasem można tego dokonać bardzo łatwo, przez zastosowanie specjalnych szczypiec, przypominających typowe szczypce o okrągłych szczękach. Inne są szczypce do pierścienie wewnętrznych, inne do zewnętrznych, trzeba więc zaopatrzyć się w oba rodzaje. Cena szczypiec do pierścieni Segera to kilkanaście złotych.

Zobacz również: Jak umyć silnik?

Po wsunięciu końcówek szczypiec w otwory pierścienia tak głęboko, jak to tylko możliwe, należy ostrożnie ścisnąć rączki szczypiec na tyle, aby pierścień Segera na całym obwodzie wysunął się z kanalika i wówczas można go ostrożnie usunąć, cały czas ściskając szczypce. Nie należy przy tym używać nadmiernej siły, gdyż zbyt mocno ściśnięty lub rozciągnięty pierścień może pęknąć i wówczas trzeba zastąpić go nowym.

Podczas wyjmowania i zakładanie pierścieni osadczych Segera należy chronić oczy, gdyż zdarza się, że źle uchwycony przez szczypce pierścień zsuwa się z nich i w wyniku siły sprężystości zamienia w pocisk, o nieprzewidywalnej trajektorii lotu.

Moto
Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację
03 wrz 2024

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa
03 wrz 2024

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 103 519 interwencji, 401 wypadków drogowych, 35 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]
02 wrz 2024

Komenda Główna Policji opublikowała dane z ostatniego tygodnia dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci od poniedziałku do niedzieli przeprowadzili 103 519 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 375 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowco, uważaj na to! Nowe przepisy przewidują konfiskatę pojazdu
01 wrz 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało zaostrzenie kar za wjazd do lasu w miejscach niedozwolonych. Nowe przepisy znacząco zwiększyłyby kary za tego typu wykroczenia. Na co warto uważać, by uniknąć kłopotów i wysokiego mandatu? Kiedy kierowca mógłby stracić pojazd?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy?
30 sie 2024

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy? Wszystko na to wskazuje, bo ministerstwo infrastruktury poinformowało, że jest już gotowy projekt zmian pozwalający uzyskać prawo jazdy siedemnastolatkom.

Pierwszy przepadek pojazdu. Zapadł prawomocny wyrok
29 sie 2024

W Skierniewicach zapadł pierwszy w kraju prawomocny wyrok orzekający przepadek pojazdu, którego kierowca miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Chodzi o przepisy, które weszły w życie 14 marca 2024 r. Kierująca miała ponad 2 promile.

Rozszerzenie strefy płatnego parkowania w Warszawie 3 lutego 2025 r.? Radni zadecydują już w najbliższy czwartek
28 sie 2024

W czwartek, 29 sierpnia warszawscy radni mają zadecydować, czy strefa płatnego parkowania niestrzeżonego w Warszawie zostanie rozszerzona. Zgodnie z projektem ustawy, rozszerzenie granic strefy płatnego parkowania niestrzeżonego ma nastąpić 3 lutego 2025 r. 

QUIZ Dopasuj model do marki samochodu. 12/12 tylko dla fanów motoryzacji
28 sie 2024
Dopasujesz poprawnie model do marki? Pytania dotyczą także modeli i marek, które już nie są produkowane.
10 września 2024 r. wielkie zmiany dla kierowców. Chodzi o prawo jazdy
28 sie 2024

10 września 2024 r. wejdą w życie wielkie zmiany dla kierowców. Chodzi o zatrzymanie prawa jazdy. Czego konkretnie będą dotyczyły zmiany? Jakie rozwiązania wejdą w życie w pierwszej połowie września? Sprawdź szczegóły.

Konfiskata samochodu i mandat za brak OC. Na to muszą uważać kierowcy
29 sie 2024

Kierowcy muszą uważać na szereg przepisów drogowych. Wysokość mandatów znacząco wzrosła już od 2022 roku. Jednak to nie wszystko. Bowiem w 2024 roku zostały wprowadzone kolejne ważne zmiany. W niektórych sytuacjach sąd może podjąć decyzję o przepadku auta. Na co należy uważać, by nie dopuścić do takiej sytuacji?

pokaż więcej
Proszę czekać...