Jak przygotować firmowe auta do zimy?

Andrzej Sobczak, dyrektor operacyjny ALD Automotive Polska / Media
Żeby zminimalizować ryzyko wystąpienia problemów z użytkowaniem samochodów flotowych w okresie mrozów należy odpowiednio je do zimowej eksploatacji przygotować

Wymiana opon

Wymiana opon na zimowe w świetle kodeksu drogowego nie jest jak na razie obowiązkowa, podobnie jak w niektórych innych krajach, ale na pewno warto ją przeprowadzić, ponieważ ma niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo, skracając drogę hamowania na śliskich powierzchniach. Klienci firm CFM mogą skorzystać z infolinii, za pomocą której można dokonać rezerwacji terminu w dowolnym miejscu w Polsce lub umówić się bezpośrednio w zakładzie, który dokonał wymiany w poprzednim sezonie. W wielu punktach obsługi istnieje także możliwość rezerwacji internetowej. Dla większych firm (min. 20 pojazdów) istnieje także możliwość zorganizowania wymiany opon u klienta poprzez tzw. mobilny punkt wymiany (pojazd, który posiada narzędzia i możliwości do wymiany opon np. na parkingu klienta). Głównym problemem, z którym firmy flotowe stykają się co roku, jest tendencja klientów do zostawiania wymiany na ostatnią chwilę, do „pierwszego śniegu”. Powoduje to spiętrzenie liczby klientów i wydłużenie czasu oczekiwania na wymianę. Tracą na tym głównie sami zainteresowani, więc o wymianie opon warto pomyśleć już w październiku.

Niezbędny przegląd

Ze względów bezpieczeństwa każde samochód powinien co najmniej raz w roku zostać poddany przeglądowi. Jesień jest na to idealnym momentem, ponieważ pozwoli zadbać o dobry stan techniczny auta w okresie, kiedy ogrywa on najważniejszą rolę. Zaleca się więc wtedy pełny przegląd lub co najmniej kontrolę pod kątem kluczowych elementów.

Jednym z nich jest układ elektryczny, którego dobra kondycja pozwoli m.in. uruchomić pojazd przy niskich temperaturach. Przede wszystkim należy sprawdzić sprawność akumulatora: jeśli jego wiek zbliża się do 5 lat – należy go wymienić, jeśli nie – sprawdzić poziom naładowania i zawartość elektrolitu. Dobrze pomyśleć również o kontroli stanu przewodów i tzw. klem oraz o ich przeczyszczeniu i nasmarowaniu. Należy sprawdzić również stan alternatora, świec zapłonowych i świec żarowych.

Wyjątkowo wskazana jest również kontrola układu hamulcowego oraz zawieszenia. Kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa ma nie tylko jakość klocków i tarcz hamulcowych, ale także zacisków i płynu hamulcowego. Płyn hamulcowy powinien być wymieniany co 2 lata. W każdej sytuacji należy sprawdzić jego poziom, podobnie, jak wszystkich innych płynów technologicznych w pojeździe. Układ zawieszenia, w tym stan elementów gumowo-metalowych, sprawność amortyzatorów i geometria zawieszenia, również powinny zostać poddane kontroli.

Przeciw mrozowi i soli

W zimie, dużą rolę w utrzymaniu sprawności technicznej i „rozruchowej” samochodu odgrywa jakość paliwa. Aby uniknąć ryzyka jego rozcieńczania wodą lub wystąpienia innych zanieczyszczeń, należy tankować tylko na zaufanych stacjach benzynowych. Warto również pamiętać, że wielu producentów paliw, szczególnie diesla, oferuje specjalne paliwo zimowe, które jest zalecane.

Zabezpieczyć się przed skutkami niskich temperatur pozwoli także zimowy płyn do spryskiwaczy, który nie zamarza. W zimie korzystamy z niego znacznie częściej, a jego ilość musi być wystarczająca do usunięcia stale gromadzących się zanieczyszczeń. Warto zadbać również o elementy gumowe. Uszczelki należy posmarować środkiem zapobiegającym zamarzaniu, np. na bazie gliceryny, a zużyte pióra wycieraczek – wymienić.

Poza temperaturami, również styczność z chlorkiem sodu i innymi związkami chemicznymi używanymi do utrzymania dobrych warunków na drogach w zimie powoduje szybsze niszczenie samochodowych części. Żeby uniknąć rdzewienia, przede wszystkim podwozia, ale też profili zamkniętych, błotników itp., warto w odpowiedni sposób je zabezpieczyć. Można to zrobić z pomocą specjalnych środków konserwujących na bazie olejów, najlepiej w warsztacie.

Przygotowany kierowca

Przydatnym wyposażeniem każdego kierowcy na zimowe miesiące będą odmrażacz do szyb, odmrażacz do zamków oraz przyrządy do mechanicznego zeskrobywania lodu z szyb i usuwania zalegającego śniegu. Niewielka łopata do odgarniania śniegu na parkingu lub po wjechaniu w zaspę może okazać się nieoceniona, a kamizelka odblaskowa zwiększy bezpieczeństwo w trakcie prac przy samochodzie na drodze. Kierowca wyposażony w takie przydatne akcesoria będzie lepiej przygotowany do stawienia czoła zimowym warunkom na drodze. Warto uczulić go jeszcze na dostosowanie stylu jazdy do warunków panujących na drodze i można ruszać w trasę!

Tekst: Andrzej Sobczak, dyrektor operacyjny ALD Automotive Polska

Moto
Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację
03 wrz 2024

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa
03 wrz 2024

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 103 519 interwencji, 401 wypadków drogowych, 35 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]
02 wrz 2024

Komenda Główna Policji opublikowała dane z ostatniego tygodnia dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci od poniedziałku do niedzieli przeprowadzili 103 519 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 375 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowco, uważaj na to! Nowe przepisy przewidują konfiskatę pojazdu
01 wrz 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało zaostrzenie kar za wjazd do lasu w miejscach niedozwolonych. Nowe przepisy znacząco zwiększyłyby kary za tego typu wykroczenia. Na co warto uważać, by uniknąć kłopotów i wysokiego mandatu? Kiedy kierowca mógłby stracić pojazd?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy?
30 sie 2024

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy? Wszystko na to wskazuje, bo ministerstwo infrastruktury poinformowało, że jest już gotowy projekt zmian pozwalający uzyskać prawo jazdy siedemnastolatkom.

Pierwszy przepadek pojazdu. Zapadł prawomocny wyrok
29 sie 2024

W Skierniewicach zapadł pierwszy w kraju prawomocny wyrok orzekający przepadek pojazdu, którego kierowca miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Chodzi o przepisy, które weszły w życie 14 marca 2024 r. Kierująca miała ponad 2 promile.

Rozszerzenie strefy płatnego parkowania w Warszawie 3 lutego 2025 r.? Radni zadecydują już w najbliższy czwartek
28 sie 2024

W czwartek, 29 sierpnia warszawscy radni mają zadecydować, czy strefa płatnego parkowania niestrzeżonego w Warszawie zostanie rozszerzona. Zgodnie z projektem ustawy, rozszerzenie granic strefy płatnego parkowania niestrzeżonego ma nastąpić 3 lutego 2025 r. 

QUIZ Dopasuj model do marki samochodu. 12/12 tylko dla fanów motoryzacji
28 sie 2024
Dopasujesz poprawnie model do marki? Pytania dotyczą także modeli i marek, które już nie są produkowane.
10 września 2024 r. wielkie zmiany dla kierowców. Chodzi o prawo jazdy
28 sie 2024

10 września 2024 r. wejdą w życie wielkie zmiany dla kierowców. Chodzi o zatrzymanie prawa jazdy. Czego konkretnie będą dotyczyły zmiany? Jakie rozwiązania wejdą w życie w pierwszej połowie września? Sprawdź szczegóły.

Konfiskata samochodu i mandat za brak OC. Na to muszą uważać kierowcy
29 sie 2024

Kierowcy muszą uważać na szereg przepisów drogowych. Wysokość mandatów znacząco wzrosła już od 2022 roku. Jednak to nie wszystko. Bowiem w 2024 roku zostały wprowadzone kolejne ważne zmiany. W niektórych sytuacjach sąd może podjąć decyzję o przepadku auta. Na co należy uważać, by nie dopuścić do takiej sytuacji?

pokaż więcej
Proszę czekać...