Jak zabezpieczyć samochód przed mroźną nocą?

Jakubowski Ryszard
rozwiń więcej
Odpowiednie zabezpieczenie samochodu przed mroźną nocą pozwoli nam uniknąć "nerwowych poranków".
Niewielu jest kierowców, którzy pamiętają o odpowiednim zabezpieczeniu samochodu przed mroźną nocą. Za to wielu ma następnego dnia spore problemy z uruchomieniem silnika lub choćby z dostaniem się do środka auta.

Najważniejszą sprawą jest troska o akumulator. Każde bez wyjątku chemiczne ogniwa elektryczne, a więc także te, z których składa się akumulator, pod wpływem niskiej temperatury tracą w istotny sposób swoją zdolność dostarczania energii elektrycznej. W przypadku akumulatora jest to utrata pojemności. Istnieje pewna graniczna temperatura, w której pojemność w pełni sprawnego akumulatora może wynieść zero amperogodzin i wówczas nie dostarczy on energii nawet do oświetlenia wnętrza kabiny. Na szczęście tak niskie temperatury nie zdarzają się w naszym klimacie. 

Zobacz również: Sposoby na zamarznięte szyby

Trzeba jednak pamiętać, że przy spadkach temperatury poniżej minus dwudziestu stopni Celsjusza pojemność akumulatora może być niewiele większa od pojemności akumulatorków w laptopie. Spada także i to bardzo znacząco, maksymalny prąd jaki można z niego pobrać. Jedynym skutecznym sposobem, aby temu zaradzić, jest zabranie akumulatora do ciepłego pomieszczenia. Można go nawet doładować w tym czasie z podręcznego prostownika, choć często nie jest to konieczne.

Osobnym problemem są zamarzające zamki w drzwiach i bagażniku. Na szczęście w sprzedaży są dostępne różnego rodzaju odmrażacze do zamków i są one bardzo skuteczne. Mimo wszystko warto raz na jakiś czas wstrzyknąć do wnętrza zamka dowolny środek hydrofobowy (wypierający wodę) lub preparat do konserwacji zamków, taki jak WD-40 czy zwykły „Elektrosol”.

Zobacz również: Jak zabezpieczyć uszczelki przed zimą?

Podczas bardzo mroźnej nocy może zamarznąć woda, jaka zawsze znajduje się w zbiorniku paliwa. Aby do tego nie doszło, można profilaktycznie wlać do zbiornika kilkaset mililitrów denaturatu, który po zmieszaniu z wodą znacznie obniży temperaturę jej krzepnięcia, a gdy taką mieszankę zassie układ zasilania silnika, zostanie ona częściowo spalona w cylindrach, częściowo usunięta z silnika wraz ze spalinami.

Trzeba jednak liczyć się z możliwością niestabilnej pracy silnika zanim denaturat nie zostanie całkowicie usunięty z układu paliwowego. Dlatego nie należy przesadzać z jego ilością: zwykle wystarczy ćwierć litra na czterdziestolitrowy bak. Jest to najtańszy sposób zapobieżenia ryzyku zamarznięcia wody w układzie paliwowym.

Moto
Polacy wciąż kupują więcej nowych aut niż przed rokiem. Jaki napęd silników góruje w transakcjach
17 paź 2024

Dane rejestracji nowych samochodów we wrześniu potwierdzają, że rynek ewidentnie przyspieszył. To już kolejny miesiąc ze wzrostem rejestracji rok do roku. Najpopularniejsza niezmiennie jest Toyota, której sprzedaż względem zeszłego roku jednak nieco spadła.

Nowy fotoradar w województwie śląskim już działa! Ograniczenie do 50 km/h
17 paź 2024

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru w województwie śląskim. Dozwolona prędkość wynosi 50 km/h. Dokładną lokalizację urządzeń rejestrujących działających w systemie CANARD można znaleźć na stronie Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym.

Rower elektryczny: ledwie zadebiutował już jest przestarzały, a jego miejsce zajmie rower wodorowy - dlaczego
17 paź 2024

Rower elektryczny nie jest aż tak ekologicznym rozwiązaniem, jak mogłoby się wydawać. Produkcja i utylizacja baterii litowych generuje kolejne wyzwania środowiskowe, które wciąż czekają na rozwiązanie.

Nowy odcinkowy pomiar prędkości już działa! Ograniczenie do 50 km/h. Długość odcinka to prawie 1,4 km
17 paź 2024

Nowy odcinkowy pomiar prędkości już działa! Ograniczenie do 50 km/h. Długość odcinka to prawie 1,4 km. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego odcinkowego pomiaru prędkości w województwie pomorskim.

Opłaty za badania z psychologii transportu zostaną podwyższone? RPO interweniuje u MI
17 paź 2024

Opłaty za badania z psychologii transportu zostaną podwyższone? Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje u Ministra Infrastruktury. Opłata za badanie psychologiczne w zakresie psychologii transportu wynosi 150 zł.

Akademia Puchatka – pierwszoklasista bezpieczny na drodze, ale i w Internecie
17 paź 2024

Nowy rok szkolny to początek nauki o bezpieczeństwie najmłodszych. Ruszyły zapisy do XVI edycji programu „Akademia Bezpiecznego Puchatka”, którego Patronem jest policja. W tym roku dzieci poznają zasady bezpieczeństwa aż w sześciu obszarach.

Ci kierowcy przesiadają się z elektryków z powrotem do aut spalinowych. Zakup elektryka? Tylko pod przymusem
16 paź 2024

Niemieccy kierowcy samochodów elektrycznych przy zakupie kolejnego pojazdu coraz częściej decydują się na auta z silnikiem spalinowym. Co więcej, wielu mówi, że zdecydowałoby się na samochód elektryczny tylko pod przymusem. 

System CANARD: 53 systemy odcinkowego pomiaru prędkości, 450 fotoradarów, 44 systemy RedLight działające na skrzyżowaniach i 4 na przejazdach kolejowo-drogowych
16 paź 2024

System CANARD: 53 systemy odcinkowego pomiaru prędkości, 450 fotoradarów, 44 systemy RedLight działające na skrzyżowaniach i 4 na przejazdach kolejowo-drogowych. Urządzeń do automatycznej rejestracji wykroczeń drogowych będzie jeszcze więcej.

Planujesz kupno nowego auta? Spiesz się, bo będzie problem: najpierw pojazdów zacznie brakować, potem mocno podrożeją
16 paź 2024

W styczniu 2025 r. wchodzą w życie wytyczne dyrektywy CAFE (Clean Air For Europe), która nakłada na producentów samochodów wyśrubowane normy emisji CO2. Nowe limity wpłyną na branżę motoryzacyjną – producenci prawdopodobnie zareagują podniesieniem cen aut spalinowych i zachętami do zakupu pojazdów nisko- i zeroemisyjnych.

 

Poseł PiS: Na przejściu dla pieszych podnieś rękę. Interpelacja poselska
15 paź 2024

Poseł PiS: Na przejściu dla pieszych podnieś rękę. Interpelacja poselska. Nowe zasady na przejściach dla pieszych? Nie, to jedna z propozycji posła PiS Artura Szałabawki mająca na celu zwiększenie bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych.

pokaż więcej
Proszę czekać...