REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Filtr powietrza

REKLAMA

Filtr powietrza służy usuwaniu zanieczyszczeń stałych, które osadzając się na ściankach cylindrów i innych elementach wzajemnie o siebie trących, mogą znacznie przyspieszyć ich zużycie.

REKLAMA

W technice motoryzacyjnej stosuje się dwa podstawowe filtry powietrza: mokre i suche. Filtr mokry składa się w najprostszej wersji z bardzo drobnej, metalowej wielowarstwowej siatki, pokrytej olejem o dobrych właściwościach adhezyjnych. W motocyklach wkłady takich filtrów były bliźniaczo podobne do druciaków, używanych do szorowania garnków. Strumień zanieczyszczonego powietrza, przepływał przez oczka siatki, pozostawiając przyklejone do niej cząsteczki stałe. Tego rodzaju filtracja nie należała do najdoskonalszych. Dlatego w bardziej zaawansowanych technologicznie filtrach strumień powietrza było odpowiednio kierowany tak, aby uderzać pod odpowiednim kątem w powierzchnię wypełniającego filtr oleju. Dawało to niemal 100% czystość przefiltrowanego powietrza. Filtry takie były jednak bardzo kłopotliwe w stosowaniu, miały spore gabaryty i musiały pracować zawsze we właściwym położeniu.

REKLAMA

Tych wad nie mają filtry papierowe. Są one wykonywane ze specjalnego mikroporowatego, nasyconego odpowiednimi substancjami papieru, ułożonego harmonijkowo wewnątrz specjalnej obudowy, najczęściej cylindrycznej. Dzięki takiemu uformowaniu elementu filtrującego jest możliwe uzyskanie bardzo dużej powierzchni filtrującej, liczonej w metrach kwadratowych, podczas gdy sam wkład filtrujący ma wymiary od kilkunastu do najwyżej kilkudziesięciu centymetrów. Dla przedłużenia czasu użytkowania takiego filtra stosuje się czasem specjalną włókninę, okrywającą dość szczelnie cały wkład. Pozostają w niej grubsze cząsteczki zanieczyszczeń, nie zapychając porów papieru filtrującego. Skuteczność filtrów papierowych jest bardzo wysoka, w najlepszych wynosi nawet 99,9%, mimo to nie są one w stanie wychwycić wszystkich mechanicznych zanieczyszczeń powietrza.

Bardzo rzadko i niemal wyłącznie w pojazdach specjalnego przeznaczenia stosuje się filtry kombinowane, składające się w z papierowego wkładu, przed którym znajduje się multicyklon, wprawiający płynące przez niego powietrze w szybki ruch wirowy. Wskutek powstającej w nim siły odśrodkowej cząsteczki zanieczyszczeń są wyrzucane z powietrza na ścianki obudowy multicyklonu, zaś powietrze po tym wstępnym oczyszczeniu trafia do normalnego filtra papierowego.

Zobacz też: Mieszanka paliwowo-powietrzna

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Komu, komu... Ostatnie egzemplarze GR Yaris do wzięcia w Polsce. Pula powoli się kończy

Nowa Toyota GR Yaris tania nie jest. Kosztuje co najmniej 214 900 zł. Powstaje jednak w limitowanej serii, a do tego oferuje 280-konny silnik. To prawdziwy sportowiec! Zakup tego auta może zatem stanowić gratkę. A jest ku temu jeszcze okazja. Być może ostatnia.

Kiedy pieszy nie ma pierwszeństwa na pasach?

Polskie przepisy przewidują przypadki, w których pieszy wcale nie ma pierwszeństwa na przejściu dla pieszych. Dziś je zatem omówimy. Wskażemy także, jaki pieszy może dostać mandat za wymuszenie pierwszeństwa na pasach.

Nissan Qashqai 2024. Lifting japońskiego hitu sprzedaży stawia na nowości technologiczne

Trzecia generacja Nissana Qashqaia po 3 latach obecności rynkowej otrzymuje delikatny lifting. Zmiany stylistyczne? To początek. Bo tu ważniejsza jest technologia. Auto dostanie m.in. nową kamerę 360 stopni 3D, asystenta głosowego Google czy możliwość zdalnych płatności Google Pay.

Zagraniczny kierowca taxi w Polsce. Wiecie, że ponad połowa posiada wyższe wykształcenie?

Zagraniczni kierowcy taxi w Polsce stali się standardem. Za kierownicami zasiadają głównie Ukraińcy, Białorusini i Gruzini. Aby ich poznać, FreeNow przeprowadziło badanie ankietowe wśród 1500. z nich.

REKLAMA

Ile zarabiają kierowcy zawodowi w Polsce?

Dziś porozmawiamy o kierowcy samochodu ciężarowego lub autobusu w Polsce. Ile zarabiają? Oraz jak ich zarobki rosły na przestrzeni ostatnich lat?

AFIR już obowiązuje. I stanowi potężne wyzwanie. Całe szczęście nie dla kierowców

AFIR brzmi groźnie. Czy jednak kierowcy w Polsce mają się czego bać? Oni tak właściwie nie. Nowe rozporządzenie stanowi wyzwanie, ale dla operatorów pracujących na rynku elektromobilności. Stawia ambitne cele.

Dziś wielka akcja policji "Pomiar prędkości". Na drogi ruszy cały sprzęt pomiarowy. Noga z gazu!

Policja będzie dziś prowadzić wielką akcję "Pomiar prędkości". Na drogach pojawi się praktycznie cały dostępny sprzęt. Widać będzie mierniki stacjonarne, nieoznakowane i oznakowane radiowozy, a do tego będą prowadzone kaskadowe pomiary prędkości.

Im więcej samochodów elektrycznych w Polsce, tym więcej musi być stacji ładowania – nowe prawo już działa

Unia Europejska już dawno uznała, że główną barierą pożądanego tempa przyrostu samochodów elektrycznych jest gęstość stacji ładowania. W przeciwieństwie do konwencjonalnych pojazdów, dla których stacje paliw budowane są już od ponad stulecia, stacje obsługi dla elektryków trzeba zbudować błyskawicznie.

REKLAMA

Stacje ładowania elektryków (min. 400 kW) co 60 km do 2025 roku. Przepisy AFIR już weszły w życie - czy dadzą spodziewane efekty?

W sobotę 13 kwietnia 2024 r. weszło w życie unijne rozporządzenie ws. rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych (AFIR), które nakłada na państwa członkowskie obowiązek rozbudowy sieci ładowania pojazdów elektrycznych. Nowe regulacje stawiają ambitne cele przed Polską i pozostałymi krajami UE oraz stanowią istotny krok w rozwoju zeroemisyjnego transportu. Aby dostosować się do nowych przepisów, działania Polski powinny być skoncentrowane na współpracy interesariuszy w taki sposób, aby zwiększać liczbę stacji ładowania o odpowiedniej mocy i zapewniać im szybkie przyłącze do sieci. 

Ile kosztuje hybrydowa Dacia Jogger? Rumuńska nowość w polskich salonach

Rumuńska marka stawia na technologię. To widać nie tylko po nowym Dusterze, ale i starszych modelach. Przykład? W Polsce debiutuje właśnie Dacia Jogger Hybrid 140. Ile kosztuje ta mocno rodzinna hybryda?

REKLAMA