Jaka jest zalecana technika jazdy podczas dni słonecznych?

Jakubowski Ryszard
rozwiń więcej
Prowadząc auto latem, tak jak podczas innych pór roku, trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach.
Jazda w dni słoneczne tylko teoretycznie należy do przyjemnych. Silne nasłonecznienie, refleksy słoneczne pochodzące z szyb mijanych samochodów i okiem przydrożnych budynków, nisko stojące słońce itp. mogą bardzo utrudniać jazdę i powodować nadmierne zmęczenie kierowcy.

Podstawą bezpiecznej jazdy w dni słoneczne, bez względu na porę roku, są dobre okulary przeciwsłoneczne. Najlepsze są specjalnie produkowane z myślą o kierowcach, ze szkłami polaryzującymi, które nie zmieniają w najmniejszym stopniu barw. Takie okulary są dość drogie, ale ich kupno jest bardzo opłacalne. Najgorsze są okulary z plastikowymi szybkami o modnych barwach zamiast normalnych szkieł, sprzedawane za niewielką cenę w hipermarketach i na straganach ulicznych, oraz – co jest naganne – na większości stacji paliw.

Zobacz też: Jak przetrwać lato – poradnik dla kierowców bez „klimy”

Optymalna barwa szkieł okularów przeciwsłonecznych dla kierowcy jest zbliżona do szarej. Dobrze spisują się okulary z napyloną po zewnętrznej stronie szkieł warstwą lustrzaną, odbijającą sporo światła. Niestety, ze względu na trendy panujące w modzie i poglądy związane z tzw. estetycznym wyglądem, okulary takie są dość trudno dostępne. Większość z nich nie ma zdolności do polaryzowania światła. Niestety, niektóre zmieniają dodatkowo barwy oglądanych przedmiotów i świateł, np czerwone wydaje się być pomarańczowym. Trzeba więc zwrócić baczną uwagę, czy wybrane okulary nie mają tego przykrego mankamentu.

Jeżeli nisko stojące słońce, np przed zachodem lub rano, świeci wprost w oczy kierowcy, należy skorzystać z osłon przeciwsłonecznych, w które jest wyposażony każdy samochód. Powszechnym błędem jest całkowite opuszczanie ich, co znacznie ogranicza pole widzenia kierowcy. Dlatego należy je opuszczać jedynie tak, aby tylko zasłaniały oślepiające słońce. Osłony te można w niektórych autach stosować także do przysłaniania bocznych szyb. Jeżeli to nie jest możliwe, warto wykonać taką osłonę samemu, choćby z kartonu, i zakładać ją na boczne okno tak aby podniesiona szyba przytrzymywała ją i nie pozwoliła opaść. Cały czas należy pamiętać o jak najmniejszym ograniczaniu pola widzenia kierowcy.

Zobacz też: Jak używać samochodu podczas upałów?

Słońce, świecące od tyłu na jadący samochód, może powodować oślepianie kierowcy przez lusterka. Można tego uniknąć dwojako: albo odpowiednio odchylając głowę, aby oczy nie znalazły się w miejscu, gdzie zbiegają się promienie odbite w lusterkach, albo opuszczając je tak, żeby drogę za pojazdem było widać najwyżej na odcinku 100 metrów. Oczywiście jest to zabieg doraźny i należy jak najszybciej przywrócić poprzednie ustawienie lusterek, natychmiast po ustaniu przyczyny zmiany ich ustawienia.

Moto
Polacy wciąż kupują więcej nowych aut niż przed rokiem. Jaki napęd silników góruje w transakcjach
17 paź 2024

Dane rejestracji nowych samochodów we wrześniu potwierdzają, że rynek ewidentnie przyspieszył. To już kolejny miesiąc ze wzrostem rejestracji rok do roku. Najpopularniejsza niezmiennie jest Toyota, której sprzedaż względem zeszłego roku jednak nieco spadła.

Nowy fotoradar w województwie śląskim już działa! Ograniczenie do 50 km/h
17 paź 2024

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru w województwie śląskim. Dozwolona prędkość wynosi 50 km/h. Dokładną lokalizację urządzeń rejestrujących działających w systemie CANARD można znaleźć na stronie Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym.

Rower elektryczny: ledwie zadebiutował już jest przestarzały, a jego miejsce zajmie rower wodorowy - dlaczego
17 paź 2024

Rower elektryczny nie jest aż tak ekologicznym rozwiązaniem, jak mogłoby się wydawać. Produkcja i utylizacja baterii litowych generuje kolejne wyzwania środowiskowe, które wciąż czekają na rozwiązanie.

Nowy odcinkowy pomiar prędkości już działa! Ograniczenie do 50 km/h. Długość odcinka to prawie 1,4 km
17 paź 2024

Nowy odcinkowy pomiar prędkości już działa! Ograniczenie do 50 km/h. Długość odcinka to prawie 1,4 km. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego odcinkowego pomiaru prędkości w województwie pomorskim.

Opłaty za badania z psychologii transportu zostaną podwyższone? RPO interweniuje u MI
17 paź 2024

Opłaty za badania z psychologii transportu zostaną podwyższone? Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje u Ministra Infrastruktury. Opłata za badanie psychologiczne w zakresie psychologii transportu wynosi 150 zł.

Akademia Puchatka – pierwszoklasista bezpieczny na drodze, ale i w Internecie
17 paź 2024

Nowy rok szkolny to początek nauki o bezpieczeństwie najmłodszych. Ruszyły zapisy do XVI edycji programu „Akademia Bezpiecznego Puchatka”, którego Patronem jest policja. W tym roku dzieci poznają zasady bezpieczeństwa aż w sześciu obszarach.

Ci kierowcy przesiadają się z elektryków z powrotem do aut spalinowych. Zakup elektryka? Tylko pod przymusem
16 paź 2024

Niemieccy kierowcy samochodów elektrycznych przy zakupie kolejnego pojazdu coraz częściej decydują się na auta z silnikiem spalinowym. Co więcej, wielu mówi, że zdecydowałoby się na samochód elektryczny tylko pod przymusem. 

System CANARD: 53 systemy odcinkowego pomiaru prędkości, 450 fotoradarów, 44 systemy RedLight działające na skrzyżowaniach i 4 na przejazdach kolejowo-drogowych
16 paź 2024

System CANARD: 53 systemy odcinkowego pomiaru prędkości, 450 fotoradarów, 44 systemy RedLight działające na skrzyżowaniach i 4 na przejazdach kolejowo-drogowych. Urządzeń do automatycznej rejestracji wykroczeń drogowych będzie jeszcze więcej.

Planujesz kupno nowego auta? Spiesz się, bo będzie problem: najpierw pojazdów zacznie brakować, potem mocno podrożeją
16 paź 2024

W styczniu 2025 r. wchodzą w życie wytyczne dyrektywy CAFE (Clean Air For Europe), która nakłada na producentów samochodów wyśrubowane normy emisji CO2. Nowe limity wpłyną na branżę motoryzacyjną – producenci prawdopodobnie zareagują podniesieniem cen aut spalinowych i zachętami do zakupu pojazdów nisko- i zeroemisyjnych.

 

Poseł PiS: Na przejściu dla pieszych podnieś rękę. Interpelacja poselska
15 paź 2024

Poseł PiS: Na przejściu dla pieszych podnieś rękę. Interpelacja poselska. Nowe zasady na przejściach dla pieszych? Nie, to jedna z propozycji posła PiS Artura Szałabawki mająca na celu zwiększenie bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych.

pokaż więcej
Proszę czekać...