Jaki kredyt samochodowy wybrać?

Marcin Cieszyński
rozwiń więcej
inforCMS
Zastanawiasz się nad kupnem samochodu, ale nie masz odpowiednio grubego portfela? Tutaj dowiesz się, na co powinieneś zwrócić uwagę wybierając kredyt samochodowy i jakie są aktualne oferty banków w tej kwestii.

Obecnie na naszym rynku istnieje kilka instytucji skoncentrowanych głównie na udzielaniu kredytów na zakup auta, tzw. motobanków (min. Fiat Bank, GMAC Bank, FCE Bank) oraz grupa banków, które w swojej ofercie zawierają taką propozycję dla swoich klientów (min. Santander Consumer Bank, GE Money – teraz bank BPH, Lukas Bank, Getin Bank). Problem zaczyna się w chwili, kiedy musimy wybrać jedną z nich.

Na Nowy Rok – nowy samochód

Przede wszystkim istotną kwestią jest fakt, że na początku Nowego Roku następuje prawdziwy wysyp promocji kredytów samochodowych. Na przykład Fiat Bank oferuje promocyjny kredyt na wszystkie marki samochodów, nowych i używanych - oprocentowanie nominalne od 3,99% (12 miesięcy) do 8,99% (do 96 miesięcy okresu kredytowania).

Zobacz również: Rejestracja samochodu

Z kolei Lukas Bank oferuje kredyt z prowizją niższą nawet o 50% (dla osób, które posiadają lub założą konto w Lukas Banku) i zawierający zniżkę rabatową na zakup paliwa o 5% na 3 lata (do kredytu może być wydana dodatkowo karta kredytowa Furora). W Santander Consumer Bank aktualna promocja to 50% rabat na pierwsze 4 raty.

Nowy czy używany?

To zasadnicze pytanie pojawia się zawsze zaraz po podjęciu decyzji o kupnie nowego samochodu przy pomocy zaciągniętego kredytu. Przede wszystkim należy rozważyć wszystkie za i przeciw. Kredyt na samochody używane jest zwykle wyżej oprocentowany (zależy to m.in. od wieku pojazdu i okres kredytowania).

Więc choć będziemy potrzebować mniejszej kwoty kredytu, może być on dla nas dość drogi. Inaczej sprawa ma się z kredytem na auto nowe. Oprocentowanie jest wówczas znacznie niższe, nawet o kilka procent w stosunku do samochodów używanych. Koszt kredytu spada również w sytuacji, gdy bierzemy kredyt na krótki okres czasu (12-24 miesięcy). Tutaj różnica również sięga kilku procent.

Czego potrzebuję do wzięcia kredytu?

Zazwyczaj wymagane jest zaświadczenie z firmy o wysokości dochodów, chyba, że posiadamy wkład własny i jeśli będzie powyżej np. 30% wartości kredytu to wtedy jest możliwość skorzystania z tzw. uproszczonej procedury i wystarczy przedstawić oświadczenie o dochodach (z takiego rozwiązania można skorzystać min. w Getin Banku i Santander Consumer Bank).

Bank może dodatkowo wymagać odpisu o braku wpisu zastawu (w rejestrze zastawów) na kupowanym pojeździe, a także faktury pro-forma – występuje to w przypadku samochodów używanych kupionych z komisu lub od dealera. Jeśli chodzi o rodzaj zabezpieczenia kredytu samochodowego to najczęściej spotykanymi są: zastaw rejestrowy na kupowanym samochodzie, przewłaszczenie auta na rzecz banku, cesja polisy ubezpieczeniowej kupowanego samochodu na rzecz banku czy depozyt karty pojazdu.

Bądź ostrożny!

Kiedy podejmiesz ostateczną decyzję co do wyboru oferty, niezależnie od tego czy będzie to kredyt samochodowy, czy pożyczka w banku, koniecznie przyjrzyj się wszelkim dodatkowym warunkom, którymi są obwarowane. Jest to kwestia bardzo istotna, ponieważ często okazuje się, że kredyt jest np. dużo wyżej oprocentowany, kiedy przekroczy dany limit lub jest skierowany jedynie do danego typu pojazdu.

Zobacz również: Tłumaczenia dokumentów samochodowych

Warto również zastanowić się nad ubezpieczeniem kredytu np. od utraty pracy. Dowiedz się również, jaka jest wymagana wysokość wpłaty własnej – w niektórych ofertach może to być nawet 50% wartości pojazdu. Dobrze przemyśl również możliwość spłaty części lub całości kredytu przed końcem okresu kredytowania bez odsetek. Nigdy nie wiadomo czy okoliczności w niedalekiej przyszłości na to nie pozwolą. Przyjrzyj się także metodom zabezpieczenia kredytu stosowanym przez banki: często jest tak, że wymagają one zastawu rejestrowego lub przewłaszczenia na wypadek np. kradzieży auta. Tym samym bank staje się współwłaścicielem samochodu do czasu spłaty kredytu.

Moto
Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację
03 wrz 2024

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa
03 wrz 2024

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 103 519 interwencji, 401 wypadków drogowych, 35 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]
02 wrz 2024

Komenda Główna Policji opublikowała dane z ostatniego tygodnia dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci od poniedziałku do niedzieli przeprowadzili 103 519 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 375 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowco, uważaj na to! Nowe przepisy przewidują konfiskatę pojazdu
01 wrz 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało zaostrzenie kar za wjazd do lasu w miejscach niedozwolonych. Nowe przepisy znacząco zwiększyłyby kary za tego typu wykroczenia. Na co warto uważać, by uniknąć kłopotów i wysokiego mandatu? Kiedy kierowca mógłby stracić pojazd?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy?
30 sie 2024

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy? Wszystko na to wskazuje, bo ministerstwo infrastruktury poinformowało, że jest już gotowy projekt zmian pozwalający uzyskać prawo jazdy siedemnastolatkom.

Pierwszy przepadek pojazdu. Zapadł prawomocny wyrok
29 sie 2024

W Skierniewicach zapadł pierwszy w kraju prawomocny wyrok orzekający przepadek pojazdu, którego kierowca miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Chodzi o przepisy, które weszły w życie 14 marca 2024 r. Kierująca miała ponad 2 promile.

Rozszerzenie strefy płatnego parkowania w Warszawie 3 lutego 2025 r.? Radni zadecydują już w najbliższy czwartek
28 sie 2024

W czwartek, 29 sierpnia warszawscy radni mają zadecydować, czy strefa płatnego parkowania niestrzeżonego w Warszawie zostanie rozszerzona. Zgodnie z projektem ustawy, rozszerzenie granic strefy płatnego parkowania niestrzeżonego ma nastąpić 3 lutego 2025 r. 

QUIZ Dopasuj model do marki samochodu. 12/12 tylko dla fanów motoryzacji
28 sie 2024
Dopasujesz poprawnie model do marki? Pytania dotyczą także modeli i marek, które już nie są produkowane.
10 września 2024 r. wielkie zmiany dla kierowców. Chodzi o prawo jazdy
28 sie 2024

10 września 2024 r. wejdą w życie wielkie zmiany dla kierowców. Chodzi o zatrzymanie prawa jazdy. Czego konkretnie będą dotyczyły zmiany? Jakie rozwiązania wejdą w życie w pierwszej połowie września? Sprawdź szczegóły.

Konfiskata samochodu i mandat za brak OC. Na to muszą uważać kierowcy
29 sie 2024

Kierowcy muszą uważać na szereg przepisów drogowych. Wysokość mandatów znacząco wzrosła już od 2022 roku. Jednak to nie wszystko. Bowiem w 2024 roku zostały wprowadzone kolejne ważne zmiany. W niektórych sytuacjach sąd może podjąć decyzję o przepadku auta. Na co należy uważać, by nie dopuścić do takiej sytuacji?

pokaż więcej
Proszę czekać...